VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Спанаќ

Спанаќот е преполн со хранливи материи, антиоксиданси и антиканцерогени состојки, а изобилува со минерали и витамини.

Спанаќот (Spinacia oleracea) му припаѓа на семејството амаранти и е едногодишно растение кое има изразено зелени нежни листови.
Спанаќот преполн е со хранливи материи, антиоксиданси и антиканцерогени состојки, изобилува со минерали и витамини, а листовите содржат големо количество на хлорофил.
Тој е богат зеленчук со магнезиум и железо, а содржи и калиум, калциум, натриум, фосфор, бакар, цинк, јод и кобалт. Од витамините најмногу има витамин Ц, сите витамини од Б групата, а каротинот го обезбедува и провитаминот А.

Спанаќот е богат со флавоноиди и каротеноиди кои делуваат антивоспалително и антиоксидативно и го штитат организмот од болести поврзани со антиоксидативен стрес. Како инзвонреден извор на железо, спанаќот е една од намирниците која се користи за превенција и помош во лекување на анемии, а редовно внесување на спанаќ ги стабилизира нивоата на шеќер во крвта и спречува нагли промени на концентрациите на шеќерот во крвта.

Спанаќот содржи големи количини на зеаксантин и лутеин, кои се каротеноиди одговорни за боја во некои зеленчуци кои помагаат да се заштитат очите од штетите предизвикани од сончева светлина, а заедно со витаминот А се корисни за луѓе со слаб вид.
Спанаќот содржи и оксална киселина, чии кристали може да ги затнат бубрежните канали, па затоа луѓето кои имаат проблеми со бубрезите треба да го избегнуваат или да консумираат спанаќ во помали количини.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen