VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Македонија

Народна медицина: црн слез совршен лек!

Постојат мноштво билки за кои се верува дека имаат лековити својства и активно се користат во народната медицина. Една од нив, од која за медицински цели се користат буквално сите делови од коренот до цветовите, е црниот слез

Раната пролет е време кога низ ливадите, пасиштата но и парковите во урбаните средини, ќе почне да цвета црниот слез. Лисјата може да се берат веднаш, а цветовите во касната пролет. Капсулите со семчиња треба да се берат на почетокот на летото, а коренот може во секое време. Црниот слез содржи витамини А,Б,Ц,Е, инулин, калциум, магнезиум, цинк, селен и калиум. Ова растение е одлично при лечење на сите видови воспалителни процеси, особено на цревниот и уринарниот тракт, но и кај дишните органи.
Чајот од лисјата на оваа билка е богат со железо и е препорачлив за оние кои патат од анемија. Листовите и цветотите обично се сушат и се консумираат како чај.

Користење во народната медицина

Се користи како чај при воспаление на слузницата на внатрешните органи.делотворен е при гастритис, воспаление на бешиката, желудечно-цревниот канал, усната шуплина, како и кај чир на желудец, и црева. Во овој случај од листовите на црниот слез и јачмен се подготвува чорба, така што јачменот прво се вари се изладува, а дури потоа се додаваат листовите од слез.
Голем број билки од семејството на слезови се јадат и свежи. Креативните готвачи користат листови од црн слез наместо спанаќ во многу јадења и салати. Одлични се и кај подготовка на супи и тестенини. Цветот е одличен за грицкање ако само на неколку секунди се пропржи на врело масло.
Некои земји како Израел и Кина редовно го користат во исхраната. Израелците на денот на независноста подготвуваат јадења со црн слез, а во Кина од коренот на оваа билка се прават одлични супи, бујони и чорби.
Чорбите од црн слез се одобено препорачливи кај оние со тегобите на дишните патишта, бронхитис, воспаленитео на крајниците, ларингитис, но и кај емфиземата.

Начини на подготвување на црниот слез

Чај: полна лажица сушени листови од слез се оставаат да отстојат во чаша вода преку ноќ. Наутро може да се загрее и да се консумира.

Купка за раце и нозе: неколку лажици црн слез се ставаат да отстојат преку ноќ во 5 литри вода. Рацете и нозете при болки во зглобовите се држат дваесетина минути во загреаната купка.

Облоги: билните остатоци (талог) од подготвувањето на чај малку се загрева во вода и се меша со брашно од јачмен. Овој мелем се става на памучна ткаенина и уште додека е топол се користи како облога на воспаленото место. Најчесто се применува при тегоби со дишните патишта.

Б.А.Н.

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!