VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Македонија

Мајчина душица природен лек за многу болести

Повеќегодишна ароматична билка, со нежни цветови и со прекрасен карактеристичен мирис. одамна позната и користена, како во народната, така и во научната медицина. За лековитите цели се употребуваат расцветаните делови кои внимателно се собираат, се сушат па се користи во текот на целата година.

Mајчината душичка вирее на места изложени на сонце и на топлина и, поради тоа, најчесто може да се сретне на суви каменести предели, планински пасишта, ливади и на места каде што има топла почва. Освен како мајчина душичка, народот ја нарекува и душица, див босилек, темјаника и сл. Цвета некаде кон крајот на мај, почетокот на јуни, а лековитите својства се наоѓаат во листот и во цветот.

Активни компоненти

Растението содржи високи концентрации на етерични масла. Најважна состојка во мајчината душичка е тимолот, кој го има во етеричното масло и тоа во количество од 20 до 54%. Покрај ова, содржи и танини, горки супстанции, железо, калциум и витамин Ц.

Лековити својства

Мајчината душичка, пред сè, има антивоспалително и антимикробно дејство. Таа е добар антисептик на внатрешните органи, органите за дишење и на урогениталните органи.

Помага во искашлувањето на секретот од белите дробови и во намалувањето на болката во градите. Токму поради ова, се употребува при лекување на воспаление на дишните патишта и на белите дробови (бронхитис, бронхопневмонија, бронхијална астма, ларингит и туберкулоза). Се препорачува за лекување и за олеснување на симптоми на мигрена, на бубрежни и желудочни тегоби. Поволно влијае на сите внатрешни органи, го смирува организмот и ги зајакнува нервите. Се препорачува при состојби на несоница и на депресија. Чајот од мајчина душичка е ефикасно средство за да се ослободите од стресните денови и за да се релаксирате.

Позната е и како ефикасен лек за женските болести. Го регулира менструалниот циклус и, во форма на етерично масло, се употребува против габични вагинални инфекции. Исто така, помага при болки и грчеви во матката, како и при менструални болки. Екстрактите од мајчината душичка, позната како Thymus mastichina, штитат од рак на дебелото црево. Екстрактите издвоени од мајчината душичка се покажале како многу ефикасни во третман на акни. Освен што ги уништуваат бактериите кои ги предизвикуваат акните, мајчината душичка делува благотворно и на сите воспалителни поцеси на кожата на лицето.

Подготовка на чај од мајчина душичка

Чајот од мајчина душичка никогаш не треба да се вари во отворен сад. Мајчината дишичка содржи лесно испарливи лековити состојки и, при варење во отворен сад, тие може да испарат, па, така, подготвениот чај губи дел од лековитите својства. Затоа, за да направите добар чај, ставете една супена лажица мајчина душичка, потопете ја во 200 г врела вода, поклопете го садот и по половина час исцедете ја течноста, засладете со мед и уживајте во вкусна топла напивка.

За инхалација

Мајчината душичка, исто така, може и да се инхалира. Со ова се постигнува двоен ефект при искашлувањето. Се обезбедува добра хидратација на организмот и водена пара која содржи лековити состојки од мајчината душичка, со што секретот во бронхиите успешно се разложува.

За испирање на усната шуплина

Во 1 дл. ставете 5 г. мајчина душичка и оставете да отстои преку ноќ. Наутро, процедете и вака подготвената течност користете ја за испирање на грлото или за чистење нечистотии и мозолчиња на кожата на лицето.

Во кулинарството

Во кулинарството, може да се користи како зачин во различни јадења и тоа свежа или сушена. Се додава на јадења од зеленчук, месо, салати, чорби и сосови. Поради изразените ароматични својства, се употребува во мали количества. Исто така, се користи и за подготовка на чаеви и на напивки. Се употребува и како пријатен и безбеден конзерванс.

А. Г.

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen