VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Лубеница

Лубеницата содржи дури 92 проценти вода и е одлична за оние кои се обидуваат да изгубат килограми.

Лубеницата (Citrullus lanatus) е блага, сочна и вкусна, која со нејзината црвена боја и освежителен вкус ја прават да биде симбол на летото. Таа одлично дејствува на човековото здравје и изобилува со нутритивни материи и го хидрира вашето тело.

Освен што содржи повеќе од 90% вода, богата е со витамини, посебно каротени (бета каротен), витамин Ц и витамините од Б групата. Од минералите содржи калиум, калциум, магнезиум, фосфор, цинк, железо и бакар.
Лубеницата содржи дури 92 проценти вода, што е одличен извор на течност и мало количество растителни влакна што значи дека релативно брзо ќе се заситите и е одлична за оние кои се обидуваат да изгубат неколку килограми.

Лубеницата е извор на важен антиоксиданс, ликопен има голем удел во борбата против ракот, односно ја спречува појавата на ракот на дојката или простатата и помага во намалување на крвниот притисок, холестеролот и притоа ги штити и артериите кој заедно со витамините и минералите кои исто така влегуваат во неговиот состав го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. И цитрулинот кој го содржи лубеницата ги опушта крвните садови со што е одлична за артериите.
Лубеницата содржи многу витамини кои се добри за нашиот имунитет, здравјето на очите и нашиот мозок и е одличен извор на калиум кој помага кај функцијата на мускулите и нервите, а заедно со тоа го намалува ризикот од високиот крвен притисок.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!