VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Лешник

Лешникот е богат со аргинин кои спречува раст на тумор и го зајакнува имунитетот.

Леската е листопадно дрво, голема грмушка чиј плод се нарекува лешник (Corylus avellana). Хранливата вредност на 100 гр лешник изнесува 628 калории и содржи 61 гр масти, 17 гр јаглехидрати, 15 гр протеини. Од минерали лешникот содржи: калциум, магнезиум, фосфор, железо, цинк, бакар, манган, селен, а од витамини содржи: витамин C, тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенска киселина, витамин B6, колин, бетаин, битамин E, фолна киселина и витамин K.


Лешникот има благотворно и лековито дејствување на човечкиот организам. Одредени елементи во составот на плодот позитивно влијаат на крвните садови, го штитат срцевиот мускул и го намалуваат крвниот притисок. Тенка кожичка на површината на плодот содржи полифеноли кои се совршена превентива од срцевиот удар, но и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања и ангина пекторис.

Лешникот има докажан ефект врз забавување на стареењето како и намалување на ризикот за појава на многу малигни заболувања. Редовното консумирање на лешник помага за намалување на нивото на холестерол и триглицериди во крвта, регулирање на крвниот притисок и работата на срцето како и намалување на ризикот од срцев и мозочен удар.
Јатките содржат силни антиоксиданси како што е фитинска киселина. Таа го штити организмот од воспалителни процеси и може да го намали ризикот од појава на рак на дојка и простата. Лешникот е богат со аргинин кои спречува раст на туморот и зајакнува имунитет.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen