VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Кајсија

Во семето на кајсијата се содржи витаминот Б17 кој може да се бори против ракот.

Кајсијата (Prunus armeniaca) припаѓа на фамилијата Rosacea од родот Prunus и изобилува со растителни влакна, витамини и минерали. Кајсијата е богата со целулоза, пектин, витамини А, Б2, Б3 и Ц, како и со корисни природни шеќери, органски киселини, калиум, фосфор, магнезиум, јод и железо.


Кајсиите се богати со антиоксиданси кои го штитат нашето тело од слободните радикали и оштетување на клетките кои го попречуваат нормалниот процес на растот на клетките и доведува до формирање на клетките на ракот. Кајсиите се богати со витамини А и Ц, кои се моќни антиоксиданси кои се борат против ракот, зајакнување на имунолошкиот систем и го забавуваат процесот на стареење.
Покрај тоа во семето на кајсијата се содржи витаминот Б17 кој може да се бори против ракот. Оваа хранлива состојка може да помогне во спречување на рак на коски, рак на грлото на матката, рак на кожата, и е корисен за да се намали и одржува крвниот притисок.

Кајсијата е овошје кое помага во борбата со инфекциите, а исто така ги зајакнува забите и коските. Таа е одличен извор на растителни валкна, кајсиите содржат високи количини на пектин и целулоза, кои дејствуваат како благ лаксатив, со што помага во лекување на запек и добро влијаат на варењето на храната. Растителните влакна доведуваат до намалување на лошиот холестерол, со што се минимизира ризикот од срцев удар и подобрување на здравјето на срцето. а поради високото ниво на железо, кајсијата се препорачува на личности кои страдаат од анемија.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!