VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Грав

Гравот е богат со растителни влакна кои го забавуваат варењето и прави подолго време да се чувствувате сити.

Гравот е едногодишно растение од семејството Fabaceae. Најраспространет е обичниот грав (Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок и низок.
Гравот има исклучителна енергетска вредност, а ги содржи речиси сите есенцијални аминокиселини. Освен тоа, содржи и лецитин, како и минерали: калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, цинк и натриум. Гравот содржи и витамини и тоа фолна киселина, тиамин, пиридоксин (Б6), витамин К, рибофлавин (Б2), пантотенски киселини и ниацин (Б3). Претставува одличен извор на протеини, со многу малку масти, не содржи заситени масни киселини, ниту пак холестерол. Гравот е богат со растителни влакна кои го забавуваат варењето и прави подолго време да се чувствувате сити.


Бидејќи содржи диетални влакна, протеини и антиоксиданти, гравот исклучително поволно делува на нашето здравје. Го намалува холестеролот, го регулира нивото на шеќер во крвта и производството на инсулин бидејќи има низок глихемиски индекс и сложени јаглехидрати кои се варат полека, добар е за здравјето на системот за варење и штити од рак, особено од рак на дебелото црево. Гравот докажано го намалува и ризикот од срцеви болести поради веќе споменатата ниска содржина на масти.

Поради хранливите и лековитите својства на гравот, тој има широка биолошка и енергетска вредност, тој позитивно делува и при анемија, болест на забите, пад на имунитетот, настинка, грип, хроничен умор. И има поволни ефекти и врз менталното здравје.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen