VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Македонија

Временските услови погодни за земјоделието

Стабилното време во поголемиот дел на изминатата седмица со исклучок на врнежите од дожд и заладувањето во средата, овозможи добри почвени и временски услови за земјоделството.

Прогнозираните временски услови за наредната седмица а тоа се стабилно и суво време со температури на воздухот кои ќе достигнат вредности над 25 оС па и повисоки, до 30 оС, некарактеристични за овој период од годината, ќе допринесат се конечно стабилизирање на земјоделското производство во сите делови.
Ваквите температури на воздухот ќе допринесат и за загревање на почвата која во овој период од земјоделското производство е од клучно значење како за расадување на културите на отворено како што е тутунот, исто така и кај градинарското производство и полјоделското производство на пролетни окопни култури.
Во овој период на цветање на багремот во реоните на Повардарието ваквите временски услови и температури можат да допринесат за медење на истиот што е добро за пчеларството.

Очекуваните временски услови во наредниот период треба да се одразат позитивно врз целокупното земјоделско производство, особено врз житните култури кои имаат доволно влага во почвата а се наоѓаат во фаза на интензивно класање.
Инаку, времето денес ќе биде променливо облачно, а во текот на денот облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина над 70 км/ч.

Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 21 степен. Утре ќе се задржи слично време со температури повисоки од денешните кои ќе се движат од 22 до 28 Целзиусови степени. Од УХМР информираат дека следува период на стабилно време со пораст на дневните температури.

Б.А.Н.

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen