VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Македонија

Влажниот бран поволен за земјоделските култури

Состојба на земјоделските култури во Република Северна Македонија и агрометеоролошка прогноза до крајот на неделата

Снегот и врнежите во изминатиот период кои паднаа на територијата на цела држава, позитивно ќе се одразат на развојот на земјоделските култури. Во текот на овој викенд се очекува повторно влажен бран што дополнително ќе ја подобри состојбата со влага во почвата и ќе се создадат услови, особено во Пелагонија, да се изведе прихранување.

Од недела се очекува стабилизација на времето и пораст на температурите што ќе биде поволно за завршување на сите активности за подоготовка на овоштарниците и лозјата за претстојаната сезона, исто така овие високи температури на некои места ќе придонесат и отпочнување на развој на вегетацијата.

Промена на времето и пониски температури се очекуваат од утре, кога облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и во четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне.

Б.А.Н.

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!