VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

Нутриционист

Брокула

Брокулите му помагаат на инсулинот правилно да функционира и го регулираат шеќерот во крвта.

Кога станува збор за консумирање на зелен зеленчук, богат со витамини и минерали што се неопходни за одржување на нашето здравје, брокулата е на врвот на листата. Брокулата (Brassica oleracea) е одличен извор на витамин Ц, витамин К, многу добар извор на фолати и на витамин А, манган, калиум и Б-витамини. Брокулата е исто така добар извор на калциум како и растителни влакна, што се есенцијални за доброто здравје на човекот.Брокулата е богата со растителни влакна кои може да помогнат да се намали холестеролот, да се подобри здравјето на дебелото црево, да се регулираат шеќерите во крвта и да се помогне во губење на тежината. Таа е природен чудотворен заштитник од многу видови рак како: рак на дојката, рак на матката, рак на простатата и т.н.

Освен антиоксиданси, брокулите содржат и многу растителни влакна, бета-каротен, омега-3 масни киселини и витамини, кои го намалуваат нивото на „лош“ холестерол, го регулираат крвниот притисок и со тоа ја одржуваат нормалната работа на срцето. Брокулите му помагаат на инсулинот правилно да функционира и го регулираат шеќерот во крвта.
Анемијата е директно поврзана со недостаток на железо па затоа Брокулите се богати со железо и нејзиното консумирање е природен лек против анемија. Брокулата е особено добар зеленчук да се јаде за време на бременост, поради висока содржина на фолна киселина која е многу корисена за развојот на детето.

Илија Бузлевски

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

About Us

Cyber Green Market (CGM) is a Web Platform that promotes the Export and Wholesale of Agricultural Products, Forest fruits, and their Secondary Products from the Balkan Peninsula.

Retail

In the retail section you can also find machines, home and garden tools, work uniforms and everything you need for your farm work. You can order all this from our already verified sellers from the largest online stores in the world.

CGM Ali

Do you want to sell your products on Alibaba, but you don't want to pay $4,999 per year for an Alibaba premium account? Apply for a "CGM Ali" account here, choose one of our plans, and for just $199 per year start selling on Alibaba right now!

© 2018 Elektronski Zelen Pazar LLC Resen