VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

April 8, 2020, 10:10:40 PM
Нутриционист

Јагода

Јагодите содржат големо количество на витамин Ц, големо количество на антиоксиданси и го чистат организмот од маснотиите.


Јагодите (fragaria ananassa) се од вкрстени видови чиј плод јагода е црвен со срцевидна форма, пријатен мирис и сладок вкус кој освен што е хранлива, ниско калорична има и лековити својства.
Свежите јагоди содржат 36.00 калории на 100 грама, од кои 7.00 г јаглехидрати на 100 грама свежи јагоди, 0.50 g масти на 100 гр свежи јагоди и 0.70 g протеини на 100 гр свежи јагоди.
Јагодите се одличен извор на растителни влакна, витамин Ц, витамини од Б комплексот, антиоксиданти, калциум, фофор, калиум и др.

Cyber Green Market News

Јагодите содржат големо количество на витамин Ц, големо количество на антиоксиданси и го чистат организмот од маснотиите. Го намалуваат количеството на слободните радикали и го намалуваат ризикот од настанувањето на тумори и предвременото стареење. Растителните влакна овозможуваат подобро варење на храната, ја регулираат работата на цревата и помагаат срцето да биде здраво, го одржуваат крвниот притисок, го нормализира нивото на лошиот холестерол и го регулираат шеќерот во крвта.

Како одличен извор на калиум, јагодите помагаат за намалување на високиот крвен притисок и кардиоваскуларни болести, а манганаот делува антивоспалително, антиоксидативно и е одличен за здравјето на коските

Бузлевски Илија

VITA RES

from

RESEN

(processing of fruits & vegetables, production of concentrates, purees, and frozen apple cubes)

+38975421259

This Testimonial is related to:

JOSIE LANE

Art Director

This Testimonial is related to:
Date Created
Country

Introduce your team! Click here to add images, text and links, or connect data from your collection.