arrow&v

11 razloga zašto je rakija uvek bila omiljeno piće Srba

Србија

Osim što se koristi u narodnoj medicini kao univerzalni lek protiv bolova, kod Srba se rakija često konzumira pre svakog obroka, pa nekad između njih. Uglavnom se pije „na prazan stomak“ i u dobrom društvu. Evo još nekih interesantnih činjenica zašto je baš ovo piće toliko popularno u našem narodu.

Чоколадирање на суво овошје

Свет

Денес, еден од најважните трендови во производство на храна потекнува од барањата на потрошувачите за храна која го подобрува здравјето (функционална храна), односно храна која
не предизвикува штетни ефекти, но од друга страна делува позитивно, подобрувајќи го метаболизмот или делувајќи превентивно на некои заболувања.

Чоколада-афродизијак и аналгетик!

Колумна

Моќ и љубов. Задоволство и страст. Уживање и романса. Енергија и зависност. Убавина и нежност. Сето ова асоцира на нејзиното височество чоколадата, која жените ја консумираат како аналгетик (докажано ги намалува болките), а посилниот пол ја користи како афродизијак - средство со кое се зголемува сексуалната моќ. И едните и другите ја подаруваат кога сакаат да покажат љубов, наклоност и почитување

Оштетените земјоделци од кочанско да пријават штети

Македонија

На средбата која се одржа вчера меѓу оштетените земјоделци од кочанскиот регион што деновиве беше погоден од големо невреме и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски беше договорено, да се сумира вкупната штета и што поскоро да им се помогне на погодените земјоделци

Gajenje šipurka isplativije od lešnika i paprike

Србија

„Kada sam podigao plantažu šipurka, mnogi su me pitali zašto sam zasadio šipurak na njivi kada ga ima na svakom koraku. To je korov! Ja sam im rekao da to nikako ne može biti korov, jer i kamilice i nane ima svugde, pa one nisu korov. Tako i drugih biljaka ima u prirodi pa nisu korov, već su lekovite biljke. Iz tog razloga ja sam se opredelio da sadim šipurak.“

Лешник

Нутриционист

Лешникот е богат со аргинин кои спречува раст на тумор и го зајакнува имунитетот.

Малини

Нутриционист

Свежите малини се одличен извор на витамин Ц, кој е моќен природен антиоксиданс.

Зошто да јадеме пченка?

Македонија

Летото е сезона на варени или печени кочани. Овој продукт освен што мами со вкусот, мирисот и бојата е здрав и би требало да го внесувате во што поголеми количини

MODEL CARA DELEVINGNE TALKS FOOD CRISES AND SUSTAINABILITY WITH INDIAN ECO-ACTIVIST

Свет

The live-streamed conversation will explore the role of small farmers and their needs, the link between diversity and localisation and the future of producing food in a world threatened by climate change.

Охридските власти не побарале дозвола за азилот за бездомни кучиња!

Македонија

Иако со години се најавува решавање на проблемот со бездомните животни во Охрид, ништо такво се уште нема на повидок. Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира информациите дека се чека само уште на нивна дозвола за азилот да почне со работа

ДАЛИ ВО МАКЕДОНИЈА ЖИВЕАТ КОЛИБРИ!?

Македонија

На 08 август, во двор во Ресен, е направена снимка на која се гледа Колибри.

Поплави во рудниците на РЕК Битола

Македонија

Обилните врнежи од дожд во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во Рудникот Суводол на РЕК Битола. Ископот и транспортот на јаглен во моментов се во прекин и се вложуваат натчовечки напори за санирање на состојбите, соопштија од ЕСМ.

За младата иноваторка Софија Дацева комињето не е отпад, туку суровина за нови производи

Македонија

Софија Дацева има само 25 години, но и солидно претприемничко искуство. Таа веќе има две компании, преку кои планира да создава нови и иновативни производи, за кои како суровини користи нус продукти. Во моменти кога светот се соочува пандемија и предизвик како да продолжиме да живееме и да оставиме што помал еколошки отпечаток, идејата која ја води Софија напред е свет со нула отпад. Нејзината идеја е и една од победниците на натпреварот за „Зелени идеи“ на АРНО. Компанијата „Вајс груп“ работи на преработка на комињето, кое е остаток од производството на вино, во мултифункционален адитив за производи од прехранбената индустрија. За Иновативност, Софија ја раскажува својата приказна и соништата за иднината.

Ноември во август!

Колумна

Ако пред десетици милиони години подигањето на нивото на морето за само неколку сантиметри предизвикало целосно изумирање на диносаурусите, ледено време и пустош, што може да се очекува од проценката на климатолозите дека во наредното столетие глобалната температура на планетата Земја во просек ќе се покачува од 1,7 до 4,9 степени по скалата на Целзиус? Поради топење на мразот на половите, до 2050 година нивото на морињата ќе се покачи за цели 50 сантиметри. Без никакви претерувања или песимистички прогнози, предвидувањата говорат дека жителите на Земјината топка со новиот милениум влегоа директно во преткатаклизмичното, по кое следи катаклизмично време, во кое со голем степен на веројатност може да се очекуваат катастрофи од библиски размери!

Земјоделски активности за месец август

Македонија

Календар на земјоделците за месец август

Италианското грозде рискува да остане неприбрано заради липсата на български работници

България

Местните фермери призоваха студенти, пенсионери и хора, които са загубили работата си, да помагат

Успешно заврши аплицирањето за субвенции во земјоделството

Македонија

Директорот на Агенцијата за финансиска подршка на земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, истакна дека во соработка со Подрачните единици на МЗШВ, и оваа како и минатите години, успешно го реализираа процесот за аплицирање.

Cyber Green Market on Google Play Store

Свет

From now on you can find Cyber Green Market on Google Play Store too!
Отсега па натаму ЕЗП можете да го најдете и како мобилна апликација на вашиот Play Store!

Неуништива пластика!

Колумна

До неодамна, многумина се надеваа дека крајот на употреба на пластиката и загадувањето од пластичните производи ќе се случи во блиска иднина. Но, коронавирусот, за жал, ја промени ситуацијата и стана причина за нов бран на употреба на пластика.

Поројните дождови ќе предизвикаат појава на пепелница и пламеница

Македонија

Повремените поројни дождови ќе створат услови за појави на болести кај растенијата, како трулеж на плодовите, пламеница и пепелница кај виновата лоза

На Табановце спречен увоз на фалсификувана и небезбедна храна

Македонија

Инспекциските служби од Агенцијата за храна и ветеринарство во соработка со Интерпол и Еуропол веќе цела година учествуваат во глобалната битка за спречување и трговија на фалсификувана и небезбедна храна

Купувајте безбедно и проверено месо од месарниците

Македонија

Почнувајќи од денес, и за време на целиот продолжен викенд, заради празниците Курбан Бајрам и Илинден, многу граѓани на своите трпези ќе послужат месо. Агенцијата за храна и ветеринарство, апелира до сите да внимаваат од каде ќе ги набавуваат продуктите

Дводневен семинар во хотел Изгрев

Македонија

ЕЗП, во соработка со Т.а Time To Travel, организира дводневен семинар во хотел Изгрев, Калишта, на брегот на Охридско Езеро.
На семинарот ќе се врши промоција и запознавање со нашиот нов проект Е-Маркети (https://emarketi.mk), и обука на идните наши партнери за користење на алатките на платформата.
*Учесниците коишто после завршувањето на семинарот ќе се одлучат да станат наши партнери со своја online продавница на нашата платформа, ќе бидат ослободени од плаќање на провизија (од најмалку 1000,00 денари месечно) во наредните 6 месеци.
**Поради специфичните услови со Ковид-19, учесниците ќе бидат сместени во еднокреветни соби и бројот на учесници е ограничен на 20.
***Резервациите за учество траат до 05.08.2020.

Започнува глобална иницијатива за контрола и искоренување на свинската чума

Македонија

Како резултат на утврдениот зголемен глобален ризик за сите земји и значајното влијание на болеста врз здравјето и благосостојбата на животните, безбедноста на храната, националните и глобалните економии, руралниот развој и социјалното и политичкото однесување, на 87-та генерално собрание на Светско собрание на делегати на Светската организација за здравствена заштита на животните (ОИЕ) беше започната иницијатива за глобална контрола на АЧС.

Тежка година за кайсиите, прасковите и сливите в Североизточна България

България

В момента тече кампанията по прибиране на праскови и ранна слива. При тях, въпреки пролетните измръзвания, има места, на които ще има реколта, но като цяло в Североизточна България годината е неблагоприятна за реколтата от овошки.

Палењата на стрништата –најштетни за земјоделците!

Македонија

Палењето се уништува микрофлората и фауната во обработливиот слој на почвата, односно она што ја прави земјата жива, плодна и самообновувачка. Палењето е редовна пракса и ова лето, иако има негативни последици по многу основи

Консолидацијата на земјиште го поттикнува развојот на малите земјоделски стопанства

Македонија

Со просечна големина под 2 хектари (ха), честопати расцепкани на 5 или повеќе земјишни парцели со неправилна форма, што го отежнува земјоделско производство и со застарена земјоделска инфраструктура – земјоделските стопанства во Северна Македонија имаат мала продуктивност и конкурентност во однос на повеќето земји членки на Европската унија.

Šta donosi plan o globalnom smanjenju antibiotika na farmama do 2025. godine?

Србија

Udruženja "Animal health Europe" i "Health for Animals" objavila su šta sve treba da se preduzme kada je u pitanju smanjenje antibiotika u stočarskoj proizvodnji kao i kod kućnih ljubimaca.

Лековитото кантарионово масло

Македонија

За ефикасноста на кантарион како лековито растение доволно зборува податокот дека неговото лековито дејство било познато уште пред нашата ера, откога датираат податоците за неговата употреба во традиционалната грчка медицина, оригинално документирана од Хипократ. Оттогаш па сѐ до денес кантарион континуирано се употребува и зазема значајно место во традиционалната медицина за лекување разни невролошки заболувања, како и за третман на гастроинтестинални нарушувања и разни кожни заболувања и оштетувања.

Лубеница

Нутриционист

Лубеницата содржи дури 92 проценти вода и е одлична за оние кои се обидуваат да изгубат килограми.

За пет дена завршува рокот за добивање средства од ИПАРД 2 програмата

Македонија

Агенцијата за финанска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги потсетува сите заинтересирани за аплицирање за Мерка 1 „Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства“ дека привршува рокот за доставување на апликации.

Теф - житна култура без глутен

Свет

На светско ниво во науката постоитенденција на посветување внимание и воведување на нови видови жита и други култури кои дават сличен производ, а на кои до пред одредено време не им се придавало поголемо значење.Причината за ова е се поизразеното влијание на климатските промени кои негативно се одразуваат врз приносите на постоечките култури за ова цел, скромноста кон условите на одгледување и без глутенски состав кон кој одредени категории луѓе имаат се поизразена потреба.

Најавеното зголемување на температурите, опасност по безбедноста на храната

Македонија

Најавата на метеоролозите за зголемување на температурите, го подигна алармот за заштита на луѓето од можно труење со храна. Високите температури претставуваат голем стрес за животните поради кои тие може да јадат помалку храна, имаат зголемена потреба за вода, а можно е и намалување на производството на млеко и слаб прираст.

Без врнежи од следната недела

Македонија

Иако утре и задутре метеоролозите предвидуваат нестабилно време со дожд и грмежи, од почетокот на следната недела предстои суво и многу топло време, при што се препорачува редовно наводнување на земјоделските култури

Моноспитовско Блато: Природа на работ на опстанокот!

Македонија

Во центарот на делот обраснат со барска флора постои парче од некогашното езеро до кое, од густите трски, многу тешко може да се стигне. Останатата површина е изорана и претворена во плодно земјиште! Сепак, целиот амбиент личи на див и непристапен предел, специфичен пејзаж со свои закони и особености каков што само природата може и знае да го создаде!

Кои се придобивките на џвакање саќе со мед?

Македонија

Саќето ги содржи сите корисни состојки кои постојат и во другите пчелни производи. Џвакањето саќе благопријатно влијае врз слузокожата на дишните патишта.

Во секоја смоква има смоквина оса

Македонија

Смоквата е всушност цвеќе кое расте навнатре па се формира плод, а за опрашување е потребна така наречена смоквина оса

Собирање и култивирање на планинскиот чај во Преспанскиот регион

Македонија

Уникатноста на Преспанскиот регион се должи на неговата пределска разновидност и пејсажни вредности. Тој ги опфаќа двете природни езера - Големото и Малото Преспанско Езеро и високите планини кои нив ги оградуваат. Мозаикот составен од езера и планини е надополнет со изобилство од разновидни станишта и екосистеми кои претставуваат живеалишта на голем број ендемски и европски или глобално засегнати растителни и животински видови. Меѓу засегнатите видови растенија што растат во Преспа е и планинскиот чај.

FAO launches Hand-in-Hand geospatial data platform to help build stronger food and agriculture sectors post COVID-19

Свет

One million geospatial layers and thousands of statistics for over ten food and agriculture-related domains

„Пакомак“ ја доби наградата „Energy Globe Award“

Македонија

Проектот „Хокус покус, рециклирањето е во фокус“, што „Пакомак“ со магионичарот Кристијан Шопов го реализира за еко-едукација на децата од предучилишна и од училишна возраст е добитник на интернационалната награда „Energy Globe Award“.

Otkazana AGRA 2020 jedan od najvećih poljoprivrednih sajmova u regionu

Србија

58. Međunarodni sajam poljoprivrede i ishrane AGRA koji je trebao da se održi od 22. do 27. avgusta u slovenačkoj Gornjoj Radgoni otkazan je zbog pandemije Covid-19, objavili su organizatori.

Јабучар – македонскиот автохтон домат со тежина поголема од 1 килограм

Македонија

Македонска автохтона сорта на домат, кој се карактеризира со уникатен вкус и арома, кои се типични само за ова поднебје. Плодовите достигнуваат тежина и до 1,3 кг. што претставува своевиден рекорд за оваа сорта.

Шеќерна приказна

Колумна

Шеќерот има историја долга 2.300 години, на него со векови се заработува богатство, а пред стотина години се појави сахаринот – “ѓаволска работа” 300 пати послатка од шеќерот, а не е шеќер! Оттогаш и трае војната меѓу нив - шеќерот и сахаринот, преполна со сплетки, интриги и научни докази

Рекорд във вноса на сухо мляко, масло и сирена в България. Все повече ферми затварят врати

България

Пореден рекорд във вноса на сухо мляко отчита официалната статистика. И то във време на пандемия, когато всички икономически показатели са отрицателни. Точно преди година, АгроКлуб публикува стряскащите данни, че България е внесла само за период от 4 месеца рекордните 2 376 тона сухо мляко.

Bobica puna zdravlja: Evo šta sve leči aronija

Србија

Lekovita svojstva aronije vekovima su bila poznata Indijancima. Aronija je listopadni grm poreklom iz Severne Amerike. Male tamne bobice biljke Aronia melanocarpa pune su hranjivih vitamina i antioksidanasa, poput vitamina C.

Rising uncertainties from COVID-19 cloud medium-term agricultural prospects

Свет

According to the OECD-FAO Agricultural Outlook 2020-2029, the pandemic is expected to depress demand in the next few years and could further undermine food security

Продолжува инфо караванот за Мерка 1 на ИПАРД

Македонија

Kампањата за информирање и едукација за ИПАРД 2014–2020 по направената пауза поради КОВИД-19 вирусот, ќе продолжи со своите активности во неколку општини низ земјата. Инфо средбите ќе бидат во насока на информирање на сите заинтересирани лица за Мерка 1, Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства од ИПАРД Програмата 2014-12020. С

Новини на български език

България

Ако искате да бъдете наш кореспондент в България, щракнете върху връзката по-долу.

© 2019 Cyber Green Market LLC